podróże, wyprawy, relacje
ARTYKUŁYKRAJEGALERIEAKTUALNOŚCIPATRONATYTAPETYPROGRAM TVFORUMKSIEGARNIABILETY LOTNICZE
Geozeta.pl
reklama

Sudan - wiza, ambasady, przepisy

Chartum     
sudan
Sudan - podróże do SudanuSudan - mapa krajuSudan - spis artykułów i galeriiSudan - wiza, ambasady, przepisy wjazdowe, informacje dla kierowców, podróżowanie po kraju, przepisy celne, bezpieczeństwo, przydatne informacjeSudan - aktualna pogoda, roczny opad i temperaturaSudan - szczepienia, zdrowie, poradySudan - kurs waluty, przelicznik na PLN, USD, EUROSudan - co zwiedzić, zabytki Listy Światowego Dziedzictwa UNESCOSudan - przewodniki, mapy, atlasy
Wybierasz się tam? Będzie ci potrzebna wiza do Sudanu. W Geoblogu możesz ją zamówić z dostawą do domu!
Zobacz cenę wizy do Sudanu, oferujemy najniższe stawki pośrednictwa w uzyskaniu wiz.
Wiza, przepisy wjazdowe
Między Polską a Sudanem obo­wiązuje ruch wizowy. Nie ma możliwości otrzymania wizy na lotniskach ani w portach. Ze względu na brak sudańskiego przedstawicielstwa dyplomatycznego w Polsce o wizę tranzytową lub pobytową można ubiegać się w urzędach konsularnych akredytowanych w innych krajach. W wyjątkowych przypadkach możliwe jest uzyskanie wizy blankietowej bez osobistego kon­taktu z urzędem sudańskim, jednak wówczas formalności wizowe muszą być dopełnione wcześniej w MSW w Chartumie przez konkretną firmę lub obywatela sudańskiego. W tym celu muszą oni przedłożyć kopię paszportu cudzoziemca. W przypadku aplikowania o wizę w Ambasadzie Sudanu w Kairze potrzebna jest nota polskiej ambasady, 2 zdjęcia oraz paszport z okresem ważności nie krótszym niż 6 miesięcy. Wiza udzielana jest na 30 dni. Łatwo można uzyskać przedłużenie wizy pobytowej. Posiadanie wizy izraelskiej jest równoznaczne z odmową udzielenia promesy wizy sudańskiej. Aby uzyskać wizę z prawem do pracy lub w celu podjęcia nauki albo stażu, należy do wniosku wizowego dołączyć pismo z instytucji oferu­jącej zatrudnienie lub stosowny dokument z uczelni sudańskiej. Od podróżujących samolotem władze Sudanu pobierają na lot­nisku w Chartumie opłatę wyjazdową (departure fee) w wysokości 35 SDG.
Informacje dla kierowców
Honorowane jest mię­dzy­narodowe prawo jazdy.
Podróżowanie po kraju
W następstwie porozumienia pokojowego zawartego w styczniu 2005 r., kończącego wojnę domową między Północą i Południem, zniesiono admi­nistracyjne ograniczenia w poruszaniu się po kraju, choć na podróż zwłaszcza do regionów ogarniętych do niedawna konfliktem potrzebna jest zgoda Ministerstwa ds. Humanitarnych. Odradza się jednak podróżowanie zwłaszcza na południe Sudanu i do Darfuru, gdyż ciągle tam jeszcze zdarzają się napady rabunkowe. Ułatwieniem w podróżowaniu po kraju są liczne połączenia autobusowe i lotnicze zwłaszcza z Chartumu. Rozwija się baza hotelowa. W stolicy kraju, zwłaszcza w Chartumie Centralnym jest bardzo wiele hoteli o różnym standardzie i cenie. W wielkim tempie przybywa ilość hoteli 5 gwiazdkowych.
Przepisy celne
Regulacje celne zawierają wiele rygo­rystycznych przepisów dotyczących przywożenia lub wywożenia rzeczy do użytku osobistego. Należy pamiętać, aby w deklaracji celnej zgłaszać wwożone przedmioty o znacznej wartości. Zakazane jest posiadanie i wywóz wyrobów z kości słoniowej. Od niedawna obowiązuje podatek VAT, chociaż odzys­kanie go przy wyjeździe może być dla cudzoziemca uciążliwe ze względu na opieszałość urzędów.
Bezpieczeństwo
W większych ośrodkach miejskich kontrolo­wanych przez władze w Chartumie poziom przestępczości jest niski, głównie z uwagi na wymierzane w trybie natychmiastowym wysokie kary, m.in. za kradzieże i rozboje. Jednak znaczne obszary Sudanu pozostają poza ścisłą kontrolą władz centralnych – działają tam bandy rabusiów. Najbardziej niebezpiecznym regionem jest obecnie prowincja Darfur w północno-zachodniej części kraju.
Przydatne informacje
• Dużą uciążliwością może być dla turystów klimat. Sudan jest najgorętszym krajem Afryki, nawet zimą temperatura wynosi tam ponad 35 st. C.

• Piątek jest dniem wolnym od pracy.

• W dni robocze urzędy czynne są w godzinach 8.00–15.00. Większość sklepów otwarta jest przez 7 dni w tygodniu, a oferowane w nich towary pochodzą głównie z importu i są stosunkowo drogie. Dotyczy to nie tylko towarów luksu­so­wych, lecz również podstawowych produktów spożywczych, które nierzadko kosztują więcej niż w krajach zachodnich.

Źródło: Ministerstwo Spraw Zagranicznych
Polskie placówki dyplomatyczne
Brak polskiej placówki dyplomatycznej. Ambasador RP w Kairze (Egipt) akredytowany jest również w Republice Sudanu.
Przedstawicielstwa dyplomatyczne akredytowane w Polsce (lub najbliższe)
Ambasada Republiki Sudanu
Kurfürstendamm 151
D-10709 Berlin
tel.: (0-0 49 30) 890 69 80
fax: (0-0 49 30) 894 09 693, 890 69 823
post@sudan-embassy.de
www.sudan-embassy.de